WagWag
No Comments

Gradonačelnik bi trebao da pogleda neispravnu dokumentaciju” – rečenica nebrojeno puta ponovljena u ovih 10 mjeseci. Njemu, članovima komunalnog, drugim udruženjima… ignorisana jer nikoga nije briga što potpis grada stoji na dokumentu na kom jasno piše da se broj pasa u azilu za mjesec dana povećao za 40, a da se zadnjeg dana tog mjeseca u azilu potrošilo u gram ista količina kao i prvog dana tog mjeseca. Gramaža od prvog do tridesetog svaki mjesec je ista. Broj uhvaćenih i dovedenih pasa poveća se i za 20 ili 40 u tom periodu. Ali količina hrane koja im se daje ostaje ista.

Interesantno je da taj isti dokument nema podatak o tome da je bilo koji pas izašao iz azila u periodu od 365 dana.

Dovedeni su mnogi. Ko zna koji, jer o njima ne piše ništa. Ni boja, ni veličina, ni gdje su smješteni. To ni Vet Centru koji vodi Gradski azil, a ni Gradu koji stavlja potpis nije bitno. Jedina informacija koja se u dnevniku kojim se prati rad azila navodi je – “uhvaćeno ih je toliko i naplaćeno je toliko”.

Gdje su uhvaćeni? U kom su stanju? Kog su pola? Da li su nekada imali dom i da li su vlasnici koji su ih izbacili kažnjeni? To nikom nije bitno. Bitan je broj, po broju se izvršava plaćanje.

U azilu rade samo dva higijeničara, nemamo vremena da ih fotografišemo i objavljujemo” a satnice koje u dnevniku pišu za rad higijeničara na terenu su takve da bi ih jedva odradile 4 osobe.

Primjer satnica nerealnih za dve zaposlene osobe

Da li se u Azilu krše sva prava radnika ili se krade poreski novac građana? Nikoga nije briga.

Nikoga nije bilo briga ni kada je Gradonačelnik odlučio da stavi svoj potpis na ugovor koji Vet Centru, koji je u tom momentu pod istragom Transparency International za korupciju, i poveća im budžet za 50 000 KM. Od ove godine 170 000 KM poreza građana dobijaju oni koji istim tim građanima ne dozvoljavaju ulaz u azil iako je zakonom propisano da je minimum rada sa strankama 8 sata dnevno.

Ista ta ambulanta čipovala je psa dva puta i dva puta naplatila. Jednom fondaciji Dog’s Trust, a jednom porodici koja ga je udomila. Uprkos prijavi, nisu kažnjeni jer je bilo “slučajno”. Slučajno je samoprozvani najbolji veterinar u gradu koji viče na volontere stavio potpis i pečat dva puta na istu stranicu na pasošu i slučajno je dva puta izdao račun.

Svakom razumnom je očito da je jedino slučajno mogao upisati veterinu jer ljubav prema životinjama sigurno nije bila presudan faktor.

Na stranici grada ni na nedavno napravljenoj stranici azila (koja je već nekako uspjela da nestane sa društvenih mreža) nikada nije objavljena ni jedna životinja udomljena iz azila. Mada, treba biti pošten i spomenuti gospođu koja je sama ponosno postavila u komentare fotografiju svog psa NA LANCU koji je humano udomila iz Gradskog azila.

Treba biti pošten i spomenuti prozore i ograde koji su postavljeni. Preponosno izreklamirani na društvenim mrežama u objavama u kojima je izgleda zaboravljeno da se spomene da su i prozori i ispust napravljeni nakon što je inspekcija izdala nalog da se naprave i naplatila kaznu jer ih nema.

O tragediji činjenice da se Grad Banja Luka ponosi tim što im azil od nedavno ima prozore neće se ovom prilikom pričati.

Pričaće se o svim prijedlozima koje je UG WagWag iznio Gradskoj upravi u zadnjih 10 mjeseci i njihovoj reakciji na njih:

(20-06-2021) WagWag konkuriše na javni poziv za sufinansiranje udruženja građana sa ciljem stvaranja mreže uz pomoć koje bi se lakše udomljavale i spašavale životinje – odbijeno

Velik broj volontera kontaktira WagWag ukazujući na problem nemogućnosti volontiranja u Gradskom azilu i traži pomoć.

(17-07-2021) WagWag dostavlja Miladi Šukalo prijedlog za potpuno besplatno pružanje pomoći u organizaciji rada Azila i uključivanja volontera u aktivnosti u azilu po uzoru na Azil u Osijeku koji vode volonteri i sa kojim UG WagWag ima saradnju i odobrenje da prenese dobre prakse u Banjalučki azil. Dostavljen i razrađen prijedlog samoodrživog azila – prijedlog je u potpunosti ignorisan

Velik broj volontera ukazuje na problem velikog broja uličnih mačaka i na činjenicu da troše sopstveni novac na sterilizaciju i liječenje uličnih mačaka

(17-09-2021) WagWag šalje molbu za podršku za projekat sterilizacija mačaka (5000 KM koje bi se uplatile veterinarskim ambulantama i na taj način omogućilo volonterima da smanje populaciju uličnih mačaka). Molba je upućena na adrese komunalnog odjeljenja, gradonačelnika i gradske uprave – dobijen kratak odgovor da grad nema budžet za ovaj problem

(15-11-2021) Molba za sastanak upućena u komunalno odjeljenje da bi se skrenula pažnja na sve probleme na koje volonteri ukazuju

(15-12-2021) Prvi sastanak sa gradskom upravom. WagWag nudi pomoć pri organizaciji volontera, besplatno kreiranje stranice azila, besplatno fotografisanje svih jedinki i iznosi prijedlog samoodrživog azila koje vode volonteri – tvrdnje da je Azil neuslovan za ulazak volontera, ali u isto vrijeme nekako i više nego uslovan za boravak životinja 24 sata dnevno

(11-12-2021) WagWag se prijavljuje za sufinansiranje projekta edukacije građana o problemu i stvaranju statistike o stvarnom broju napuštenih i povrijeđenih životinja na ulicama grada u vrijednosti od 2000 KM – prijava je odbijena

Odbornik Rosić u potrazi za svojim psom nailazi na jezivo stanje u azilu u Ramićima i ukazuje na problem na sjednici

(28-12-2021) Primljen poziv da se pogleda novi azil na Manjači. Obećani dani otvorenih vrata jednom mjesečno. Obećani prozori u najkraćem mogućem roku

(25-01-2022) Obzirom da se dani otvorenih vrata nisu desili nakon mjesec dana kao što je obećano, UG WagWag poziva komunalno odjeljenje na još jedan sastanak – prijedlog je ignorisan

(18-04-2022) UG još jednom aplicira na javni poziv za sufinansiranje projekata udruženja građana u pokušaju da osposobi sistem koji bi svakom od volontera omogućio da iznese svoje probleme i prati udomljenje životinje kojima je pomogao, kao i podizanje svijesti mladima o ovom problemu – sufinansiranje je odbijeno

(19-04-2022) Gradska uprava inicira sastanak sa udruženjima za zaštitu životinja, inspektorima i ambulantom koja vodi azil – na svaki iznesen prijedlog za rješenje od strane UG Vardi i UG WagWag izneseno je 3 do 5 problema zbog kojih se problem navodno ne može riješiti

Volonteri se obraćaju udruženju u želji da imaju pristup azilu

(24-06-2022) Kontaktiran predsjednik skupštine – ignorisano

Volonteri se obraćaju udruženju u želji da imaju pristup azilu

UG WagWag kontaktira odbornika Rosića i prenosi molbu volontera za pomoć

(29-06-2022) Načelnik odjeljenja na sjednici tvrdi da je stanje u azilu najbolje u regionu

(02-07-2022) Na inicijativu odbornika Rosića organizovana je posjeta za vrijeme koje se zatiče velik broj bolesnih životinja i provjerom čipova se utvrđuje da većina jedinki nije veterinarski obrađena. WagWag ponovo nudi prijedlog samoodrživog azila koji vode volonteri, naglašava spremnost 4 veterinarske ambulante (koje NISU pod istragom za korupciju) da učestvuju u radu azila sa volonterima i nudi besplatnu organizaciju svih aktivnosti – prilikom posjete obećani su dani otvorenih vrata

(04-07-2022) UG WagWag izlazi u javnost sa snimcima jezivog stanja u azilu

(06-07-2022) Na poziv gradonačelnika održava se sastanak sa svim udruženjima – obećano rješenje problema

(09-07-2022) Održan sastanak na kojima udruženja iznose kao primarni prioritet ulazak volontera u azil, kreiranje stranice na kojoj postoje detaljne informacije (datum prijema, broj mikročipa, starost, pol, gdje je pronađena) o svakoj jedinci u odvojenim albumima, postavljanje prozora i ispusta (ranije prijavljeno inspekciji) i zapošljavanje koordinatora azila – za sve osim građevinskih radova obećan je rok od 10 dana

(13-07-2022) Sastanak sa veterinarskom inspekcijom na kom je dogovorena akcija čipovanja i vakcinacije životinja – rok za početak akcije koji je dogovoren je 2 mjeseca

(14-07-2022) WagWag šalje primjer „Memoranduma za volontere„, primjer „Azilskog bontona“ i „Pravilnik o radu skloništa“ napravljen po uzorku na Azil u Osijeku koji vode volonteri

(19-07-2022) Komunalno odjeljenje koriguje dokumentaciju na način koji uslovljava slobodu kretanja i aktivnosti volontera

(28-07-2022) UG WagWag dostavlja prijedlog „Formulara za osnovne informacije o jedinki“ koji bi sadržao sve informacije koje trenutno nedostaju u dnevniku azila – ignorisano

(05-08-2022) Održan sastanak Gradske uprave, volontera i nekoliko predstavnika udruženja za zaštitu životinja – WagWag odbija dolazak uz objašnjenje da saradnju sa gradom ne shvata ozbiljno nakon probijanja svih rokova

(10-08-2022) UG WagWag odbija potpisivanje memoranduma o saradnji uz objašnjenje da je rad Azila i Gradske uprave neozbiljan i da udruženje ne želi da se povezuje sa Vet Centrom koji je pod istragom za korupciju i dopusti da njihovi radnici kontrolišu kretanje volontera kroz azil kao da se radi o robijašima, a ne ljudima koji se bave humanim radom i žrtvuju svoj novac i slobodno vrijeme

(22-08-2022) Gradska uprava izlazi u javnost sa informacijom da je oformljena Policija za pse – sva medijska pažnja sumjerava se na skupljanje izmeta i nošenje brnjice dok se kazne za izbacivanje životinja, držanje u lošim uslovima ili nekontrolisano koćenje ne spominju

(08-09-2022) Gradska uprava organizuje sastanak na kom UG WagWag ne prisustvuje

(15-09-2022) Gradska uprava organizuje sastanak sa inspekcijom i komunalnom policijom na kom UG WagWag ne prisustvuje – važno je naglasiti da inspekcija poštuje je dogovore i jedina zamjerka na rad odlaganje pronalaska načina da se vlasnici zakonski obavežu na sterilizacije

UG Vardi kontaktira UG WagWag i prenosi da je Milada Šukalo predložila da se u memorandum uključi i problem mačaka i da je potrebno napisati projekat sa prijedlogom rješenja

(20-09-2022) UG WagWag ukazuje da ima spreman tim volontera koji mogu da organizuju sterilizaciju do 30 životinja mjesečno i dostavlja projekat sterilizacije mačaka (sedmi i osmi put) komunalnom odjeljenju i Miladi Šukalo – do današnjeg dana nema povratne informacije

Dana za volontere nema. Dana otvorenih vrata nema.

Za to vrijeme, WagWag je napravio SOS aplikaciju koja pomaže u spašavanju napuštenih životinja i olakšava stvaran uvid u obim problema, kao i olakšava pronalazak izgubljenog ljubimca. Udruženje je u tri navrata dobilo sredstva za sterilizaciju preko 10 uličnih mačaka u mjesec dana, oformilo tim od 20 volontera koji pomažu u sterilizaciji i učestvovalo u brojnim šokantnim slučajevima spašavanja napuštenih i povrijeđenih životinja. U posljednja 2 mjeseca objave društvenih mreža Udruženja došle su do više od milion ljudi. Pored toga, održano je šest edukacija u manjim opštinama Republike Srpske o pravilnom odnosu prema napuštenim i vlasničkim životinjama. U tim edukacijama učestvovalo je preko 150 učenika srednjih i osnovnih škola. Sa ulice je spašeno preko 70 životinja.

Bez budžeta, bez pomoći sistema. Paraleno nudeći pomoć onima koji treba da pomognu nama.

OVAJ TEKST JE NAPISAN NA INCIJATIVU VOLONTERA

Na incijativu volontera preko 10 mjeseci molimo naš grad

Na inicijativu volontera smišljamo rješenja za koja nam zatvaraju vrata pred nosom

Na inicijativu volontera vrištimo na sav glas da ne možemo više

ZADNJEG DANA SVOG ŽIVOTA GORAN KARANOVIĆ JE PISAO DA NEMA VIŠE NAČINA DA SE BORI!

DESETINE DRUGIH PIŠU DA NEMAJU VIŠE NAČINA. PRENOSIMO GRADU SUZE LJUDI KOJI SU NA IZMAKU SNAGA I KOJI VRIŠTE DA TREBAJU POMOĆ. NAŠ GRAD OSTAJE GLUV I SLIJEP ZA OVE SUZE.

12 апр, 2022

Oslobodite psa!

Razmislite o tome da ste ograničeni na malu površinu, tako što imate uže ili lanac vezan za vrat. Razmislite o pokušaju da se krenete naprijed samo da biste otkrili da… Read More
12 нов, 2022

Čišćenje od parazita

Šta je parazit? Parazit je organizam koji živi od drugog organizma. Neki paraziti mogu izazvati bolesti, neki mogu biti opasni i po ljude. Ankilostomi mogu izazvati anemiju,a okrugli crvi mogu… Read More

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This field is required.

This field is required.